• Telefon Numaralamız

  Telefon Numaralamız
  Tel.0532 510 37 01


 • Tel. 0544 461 32 33

SÜSPANSİYON TESTİ

SÜSPANSİYON TESTİ

Süspansiyon Testi

Tüm dünyada güvenirliği otomotiv sektörünce onaylanmış test cihazı MAHA SÜSPANSİYON TESTİ ile aracınızın sağlam yol tutuşu için gerekli olan en önemli öğeleri sağlam bir amörsitör ve dengeli bir süspansiyona sahip olup olmadığı raporlanır. Süspansiyon testi cihazı her ay düzenli olarak kalibrasyon ve bakımı yetkili servislerce yapıldığından hata payı bulunmamaktadır. Bu ölçümler sırasında;

 • Dört tekerleğin de minimum çekiş kuvveti
 • Minimum tutuş frekansı
 • Araç ağırlık ölçümleri
 • Vibrasyon prensibi ile kuvvetin ölçülmesi
 • EUSAMA kriteri testi
 • Her bir tekerleğin ağırlık ölçümü

Yapılmaktadır.

Süspansiyon Nedir?

Sarsıntıyı azaltmak için araç ile zemin arasına, yastıklama görevi yapan, elastik elemanların meydana getirdiği mekanik bir düzen. Süspansiyon düzeninde yay, amortisör ve lastik takozlardan faydalanılır. Otomobilin lastikleri dahi süspansiyon düzeninin bir parçasını teşkil eder.

Süspansiyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Süspansiyon sisteminde tekerler, çukur veya tümseğin seviyesine göre aşağı ya da yukarı hareket ederek arabaları düz bir sistemde tutar ve her engebede titremesini önler. Aslında süspansiyon sistemi, bu görevini yerine getirirken, bir nevi fırlatma sistemi şeklinde çalışır. Yaylara gelen darbeyi yumuşatır ve onu tam tersi yönde iletir. Böylece sarsıntının hissedilmemesini sağlar. Yolda araba ilerlerken, bu tür engebeler ve sarsıntılar durmadan devam eder. Böyle bir darbe geldiği anda süspansiyon bu darbeyi ters yöne iterken arabanın fırlatılmasını engelleyecek başka sistemlere de gerek vardır. İşte amortisörler de bu görevi görür.

Süspansiyon Sistemi Hangi Parçalardan Oluşur?

Süspansiyonların tam randımanla çalışabilmesi için temelde iş birliğine girmek zorunda olduğu 5 farklı parça vardır. Bu parçalar; Yaylar, Amortisörler, Askı Sistemleri, Denge Çubukları ve Rotiller’dir. Şimdi bu 5 temel sistem hakkında gerekli detayları öğrenelim.